INFORMACJA
o przebiegu zebrania naukowego „mini-Sympozjum” na temat:
Metodologiczne i metrologiczne problemy diagnostyki narządu równowagi człowieka
Dnia 9 maja 2019 roku odbyło się na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie „mini-Sympozjum”, którego celem było stworzenie platformy sprzyjającej wymianie poglądów i doświadczeń zgromadzonych w różnych jednostkach naukowych, w których prowadzone są badania związane z analizą własności narządu równowagi człowieka. Impulsem do zorganizowania spotkania było obserwowane rozproszenie informacji o wynikach badań posturograficznych, realizowanych w różnych uczelniach i instytucjach warszawskich. Zaskoczeniem dla organizatorów było zainteresowanie powyższą tematyką także pracowników innych uczelni krajowych. Udział w spotkaniu wzięli przedstawiciele Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, Wydziałów WF i Sportu w Białej Podlaskiej oraz Wydziału WF AWF Warszawa. Ogółem w „mini-Sympozjum” wzięło udział ponad 60 osób. Wykłady wprowadzające wygłosili: Wiszomirska I, Kaczmarczyk K.: Fizjologiczne podstawy funkcji narządu równowagi; Wychowański M.: Aparatura, sprzęt pomiarowy i metody pomiaru stabilności; Błażkiewicz M i wsp.: Parametry i wskaźniki oceny stanu funkcjonalnego narządu równowagi. Ponadto krótką prezentację systemu do automatyzacji pomiarów w teście „wstań i idź” (Timed Up and Go test) przeprowadził Pan Adam Bazela. Po każdym wykładzie przeprowadzono około 45 minutową dyskusję. Spotkanie było bezpłatne a prezes Stowarzyszenia Absolwentów AWF Warszaw mgr Zbigniew Sikora udostępnił bez opłat pomieszczenia klubu Relax Qultura. Panie mgr inż. Barbara Łysoń, mgr Małgorzata Butkiewicz-Ostrowska były zaangażowane w sprawy organizacyjne. Uczestnicy „mini-Sympozjum” otrzymali certyfikaty. Fotorelacja z wydarzenia pod adresem:
https://drive.google.com/drive/folders/1MKjApYMmR9xIcJZVEoHssRNAOQXlpIMA?usp=sharing
Podsumowując należy uznać, że w opinii uczestników, zarówno pod względem organizacyjnym jak i merytorycznym, spotkanie było ciekawe i pożyteczne, z perspektywą ewentualnej dalszej, międzyośrodkowej współpracy naukowej. Istnieją realne podstawy do zaplanowania następnego „mini-Sympozjum” podejmującego kolejny problem z zakresu metrologii i metodologii badań biomechanicznych.
Prof. dr hab. Andrzej Wit
Nowy Regulamin członka PTB
Od początku roku 2019 obowiązuje nowy Regulamin członka zwyczajnego Polskiego Towarzystwa Biomechaniki. Dokument ten reguluje prawa i obowiązki członków PTB. Oto najważniejsze zmiany:
- Wprowadzenie dwóch rodzajów składki członkowskiej: normalnej i ulgowej,
- Przyznanie prawa do opłacania składki ulgowej zarówno osobom przed uzyskaniem stopnia doktora (podobnie jak dotychczas) jak też członkom – emerytom,
- Osoba zainteresowana uzyskaniem prawa do wnoszenia składki ulgowej oraz tracąca takie uprawnienia powinna zgłosić ten fakt do Skarbnika PTB,
- Wprowadzono zasadę, że roczną składkę członkowską należy opłacić przelewem na konto bankowe PTB do 31 marca każdego roku lub w ciągu miesiąca od otrzymania informacji o przyjęciu w poczet członków PTB,
- Uregulowano też możliwość wysyłania przez Zarząd PTB pisemnych upomnień i wezwania do opłacenia zaległych składek zarówno listem jak też pocztą elektroniczną. W przypadku nieuregulowania zaległości w wyznaczonym terminie, Skarbnik przedstawia Zarządowi wniosek o skreślenie z listy członków.
Prosimy wszystkich członków, którzy maja zaległości w opłacaniu składek, a chcą pozostać członkami PTB, o uregulowanie należności wobec PTB. W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt ze Skarbnikiem PTB (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Na wiosennym zebraniu Zarządu planujemy skreślić z listy członków osoby, których zaległość będzie większa niż 18 miesięcy.